Strona g┼é├│wna / Aktualno┼Ťci / Imieniny rotaria┼äskie Piotra Koli┼äskiego

Imieniny rotariańskie Piotra Kolińskiego
2016-11-23

WZNAWIAMY WSPÓ┼üPRAC─ś Z LUBELSKIM HOSPICJUM DOBREGO SAMARYTANINA.
ROTARIAŃSKIE IMIENINY PIOTRA KOLIŃSKIEGO.

Go┼Ťciem naszego spotkania by┼é ks. prof. dr hab. Miros┼éaw Kalinowski - teolog, by┼éy prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Paw┼éa II oraz by┼éy dziekan Wydzia┼éu Teologii tej uczelni. Ks. prof. Kalinowski od 8 lat udziela si─Ö w pracy Zarz─ůdu Lubelskiego Hospicjum Dobrego Samarytanina, a obecnie jest jego Prezesem. Problematyk─ů hospicyjn─ů zajmowa┼é si─Ö te┼╝ w prowadzonej dzia┼éalno┼Ťci naukowej, m. in. po┼Ťwi─Öcaj─ůc jej cz─Ö┼Ť─ç swej pracy habilitacyjnej.

Lubelskie Hospicjum dzia┼éa ju┼╝ ponad 25 lat. ┼Üwiadczy opiek─Ö stacjonarn─ů, domow─ů i ambulatoryjn─ů. Po dokonanej w ostatnich latach rozbudowie dysponuje obecnie 23 ┼éó┼╝kami dla chorych. Rocznie obejmuje opiek─ů stacjonarn─ů oko┼éo 360 osób, opiek─Ö domow─ů ┼Ťwiadczy za┼Ť 7 zespo┼éów piel─Ögniarskich, odwiedzaj─ůcych ka┼╝dego dnia 40-50 pacjentów.

Placówka posiada wprawdzie kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale ┼Ťrodki z tego kontraktu zaspokajaj─ů jedynie cz─Ö┼Ť─ç najpilniejszych potrzeb. St─ůd te┼╝ niezb─Ödne jest wszelkiego rodzaju wsparcie: od pracy wolontariuszy po pomoc finansow─ů i rzeczow─ů. Na szcz─Ö┼Ťcie, co podkre┼Ťli┼é nasz Go┼Ť─ç, nie brakuje zarówno osób, jak i instytucji, które gotowe s─ů wspiera─ç Hospicjum.

Nasz Klub postanowi┼é nawi─ůza─ç do prowadzonej niegdy┼Ť wspó┼épracy z Hospicjum i podj─ů─ç j─ů ponownie. Prezydent Zbigniew Martyniuk zadeklarowa┼é gotowo┼Ť─ç sfinansowania zakupu specjalnego ┼éó┼╝ka s┼éu┼╝─ůcego osobom, które nie mog─ů samodzielnie si─Ö porusza─ç.

Rotaria┼äskim Solenizantem by┼é tego wieczoru Piotr Koli┼äski. Piotr, który jest z zawodu stomatologiem, opowiedzia┼é nam o najnowszych osi─ůgni─Öciach technicznych ┼Ťwiatowej stomatologii i protetyki - co ciekawe, wykorzystywanych tak┼╝e w Polsce. Na przyk┼éad - placówka, w której pracuje on sam, Klinika Pi─Öknego U┼Ťmiechu przy ul. Narutowicza, dysponuje obecnie sze┼Ťcioma supernowoczesnymi fotelami dentystycznymi, a tak┼╝e tomografem spiralnym, dzi─Öki któremu mo┼╝na otrzymywa─ç komputerowe obrazy czaszki, szcz─Öki czy np. dowolnego fragmentu wn─Ötrza jamy ustnej. W najbli┼╝szych planach Klinika ma tak┼╝e zakupienie tzw. skanera wewn─Ötrznego, który pozwala odwzorowa─ç ka┼╝dy kszta┼ét, eliminuj─ůc tym samym wykonywanie np. tradycyjnych wycisków. I tak oto informatyka ca┼ékowicie zrewolucjonizowa┼éa wspó┼éczesn─ů stomatologi─Ö i - co najwa┼╝niejsze - ko┼äca tego procesu nie tylko nie wida─ç, ale wr─Öcz nie mo┼╝na sobie wyobrazi─ç.