Strona g┼é├│wna / Aktualno┼Ťci / Imieniny rotaria┼äskie Roberta Klijera

Imieniny rotariańskie Roberta Klijera
2016-12-21

Jako Guest Speaker wyst─ůpi┼é tego wieczoru Pan Rafa┼é Stachura, absolwent weterynarii na lubelskiej Akademii Rolniczej, studiuj─ůcy potem tak┼╝e w Kanadzie i we W┼éoszech. Pochodzi z po┼éudniowej Polski, a na Lubelszczyzn─Ö trafi┼é 20 lat temu, urzeczony - jak sam przyzna┼é - czystym powietrzem, ┼éadnymi krajobrazami i urod─ů kobiet.

Pan Rafa┼é prowadzi najwi─Öksz─ů regionie i jedn─ů z najwi─Ökszych w kraju hodowl─Ö krów mlecznych. W swoim gospodarstwie w Kulczynie w powiecie w┼éodawskim ma ich ponad 1600. Jest najwi─Ökszym dostawc─ů mleka do spó┼édzielni mleczarskich w Krasnymstawie i Che┼émie.
 Firma Pana Rafa┼éa to przyk┼éad nowoczesnego rolnictwa, wysoce produktywnego i spe┼éniaj─ůcego najwy┼╝sze europejskie standardy jako┼Ťciowe. Zatrudnia 50 osób, produkuje ponad 20 tys. litrów mleka dziennie i osi─ůga kilkana┼Ťcie milionów z┼éotych rocznego przychodu. Nasz Go┼Ť─ç podkre┼Ťli┼é, ┼╝e polskie rolnictwo, mimo niew─ůtpliwego skoku cywilizacyjnego dokonanego po akcesji Polski do Unii Europejskiej, nadal wymaga istotnych zmian, zw┼éaszcza dotycz─ůcych polityki finansowej. Zmiany wymaga zatem system dop┼éat unijnych, które powinny by─ç uzale┼╝nione od wyników produkcyjnych, a nie od w┼éasno┼Ťci ziemi rolnej. Uporz─ůdkowania wymaga te┼╝ rynek artyku┼éów rolnych, na którym nadal niezas┼éu┼╝onym uprzywilejowaniem ciesz─ů si─Ö po┼Ťrednicy i wielkie koncerny, a bezpo┼Ťredni producenci i drobni rolnicy maj─ů wci─ů┼╝ ma┼ée szanse na przyzwoit─ů rentowno┼Ť─ç.

Rotaria┼äskim Solenizantem by┼é Robert Klijer, lekarz onkolog, jeden z najm┼éodszych sta┼╝em cz┼éonków naszego Klubu. Robert od ponad dwóch lat zwi─ůzany jest z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej - placówki, która wci─ů┼╝ si─Ö rozbudowuje, cho─ç - jak wiadomo - nie bez k┼éopotów.
Nasz Solenizant, jako mi┼éo┼Ťnik spokoju i przyrody, z zadowoleniem przeniós┼é si─Ö jaki┼Ť czas temu do Nowego Gaju pod Na┼é─Öczowem i bardzo sobie to chwali. Hobby Roberta to podró┼╝e i gra na gie┼édzie, nie tylko zreszt─ů na tej warszawskiej, ale - jak podkre┼Ťli┼é - gie┼éda to rzeczywi┼Ťcie raczej hobby, a nie wielkie interesy.