Strona g┼é├│wna / Aktualno┼Ťci / SPOTKANIE KLUBOWE W DNIU 26 KWIETNIA 2017 R.

SPOTKANIE KLUBOWE W DNIU 26 KWIETNIA 2017 R.
2017-04-26

Przygotowania do wyjazdu na spotkanie RIC 2017 w Lipsku.
Rotariańskie Imieniny Leszka Gzelli.

Prezydent Zbigniew Martyniuk omówi┼é przygotowania do wyjazdu na mi─Ödzyklubowe cheap air max UK spotkanie rotaria┼äskie RIC 2017, które odb─Ödzie si─Ö w tym roku w Lipsku, w dniach 19-21 maja.

Rotariańskim Solenizantem był tego wieczoru znany lubelski dziennikarz Leszek Gzella, jedna z najbardziej zasłużonych dla ruchu rotariańskiego postaci, i to nie tylko w Lublinie czy w Polsce, ale także na forum międzynarodowym.

Wystarczy wspomnie─ç, ┼╝e jest jednym z za┼éo┼╝ycieli naszego Klubu i jego by┼éym Prezydentem. Pe┼éni┼é te┼╝ godno┼Ť─ç Gubernatora Dystryktu 2230 Rotary International Polska-Bia┼éoru┼Ť-Ukraina. Od roku jest te┼╝ Cz┼éonkiem Honorowym bratniego Klubu Rotary Lublin-Centrum im. Marii Curie-Sk┼éodowskiej.

W swoich okoliczno┼Ťciowych refleksjach przyzna┼é, ┼╝e dla niego najwa┼╝niejsze w Rotary by┼éo i jest to, ┼╝e nasz ruch jest organizacj─ů ca┼ékowicie niezale┼╝n─ů od wp┼éywów jakiejkolwiek w┼éadzy administracyjnej. A zatem - Rotary to organizacja na wskro┼Ť obywatelska; tak by┼éo zawsze i tak jest do dzisiaj. A trzeba podkre┼Ťli─ç, ┼╝e tak─ů niezale┼╝n─ů pozycj─Ö nie┼éatwo utrzyma─ç. Nawet bowiem harcerstwo, w którym Leszek równie┼╝ dzia┼éa┼é, mia┼éo w swej historii okresy, w którym poddane by┼éo politycznym wp┼éywom rz─ůdz─ůcych.

Leszek jest autentycznym lubelskim patriot─ů, chocia┼╝ pochodzi z innej cz─Ö┼Ťci Polski. Urodzi┼é si─Ö na Kociewiu i - jak sam mówi - ma pogl─ůdy „pomorskie". Ale w┼éa┼Ťnie owo pochodzenie pozwala mu patrze─ç na pewne problemy z innej nieco perspektywy. Zdarza mu si─Ö zatem porównywa─ç ró┼╝ne spo┼éeczne zjawiska: obyczaje, zapatrywania, kultur─Ö ┼╝ycia codziennego itp. Niektóre wywodzone st─ůd wnioski s─ů wielce interesuj─ůce, cho─ç - trzeba przyzna─ç - nie zawsze dla miejscowych - „Królewiaków" - korzystne. A jedn─ů z istotniejszych obserwacji jest przy tym taka oto: w sto lat po zaborach - w wielu sprawach nadal przebiegaj─ů przez Polsk─Ö ukszta┼étowane nimi granice....